AKK Olmasaydı İnternet Nasıl Olurdu?Sanırım son 6 aydır ülkemizdeki internet hizmetinin hızı ve limitsiz adı altında Adil Kullanım Kotası (AKK) veya diğer adıyla Adil Kullanım Noktası (AKN) uygulamalarıyla limitlendirilmesini tartışıyoruz. Peki bu uygulama olmasaydı ve gerçekten bize sunulan 8–16–24–50–100 Mbps gibi hızları 30 gün boyunca tam kapasitede kullansaydık neler olurdu?

Altyapının kaldırmaması gibi bahanelerle hayatımıza girmiş olan AKK, bir süre sonra tamamen para kazanmaya yönelik bir uygulamaya dönüştü. Bu durum servis sağlayıcılara (Türk Telekom, Superonline, Vodafone vb.) baya kazandırdı. Çünkü size satılan 8 Mbps Limitsiz ADSL hizmetine 50 GB Adil Kullanım Kotası koydular ve muhtemelen sizinde ayın 7'sinden sonra internet hızınız yavaşladı. Yani size 30 gün 8 Mbps Limitsiz sunduklarını söylediler ama 8 Mbps hızında interneti sadece 7 gün kullanıp ayın geri kalanında 3 Mbps hıza düşürüldünüz ve HD kalitede video izlemeniz için video süresinin iki katı kadar yüklenmesini beklediniz.

AKK’yi Bugün Kaldırsak Altyapımız Çöker mi?

Altyapımızın toplam kapasitesinin ne olduğunu şirketler bize söylemediği için kesin rakamlarla konuşmamız mümkün değil. Ancak tahmin yürütebiliriz. 2006 yılında Türk Telekom yurt dışı hat kapasitesini %50 artırarak 33,6 GBps’e ulaşmış. Yurt içi trafikte herhangi bir sorun yaşamıyoruz ancak servis sağlayıcılar yurt dışı trafiklerini artırabilmek için yabancı firmalarla anlaşma yapmak zorundalar. Ayrıca sürekli vakit geçirdiğimiz Google, YouTube, Twitter, Facebook, Instagram gibi sitelerin veri merkezleri de yurt dışında. Bu nedenle dış trafiğimiz iç trafiğimizden daha önemli ve altyapımızın yeterliliği bu noktada sorgulanıyor. Kendi içimizde ne yaşadığımızın önemi yok biz dışarıdan ne alıyoruz ne veriyoruz o önemli.

2007 yılında ise internet abone sayısının artışı, bilgiye erişme isteğimizin artması nedeniyle hatlar kaldırmadığı için %50 kapasite artışı yapılmış ve bu sefer yurt dışı çıkışı 51 GBps’e ulaşmışız. 2006 yılında internet abone sayısı 3 milyon 180 bin 580 iken 2007 yılında ise bu sayı 4 milyon 842 bin 798'e ulaşmış. Aslında teknolojiye hızlı adapte olan bir ülkeyiz :).

İşin bir diğer üzücü yanı bu istatistiklere resmi web sitelerden değilde diğer haber sitelerinden ulaşıyor olmamız. Şirketlerin çıkış kapasitelerini ve altyapılarını kurumsal sayfalarından yayınlamaları bana göre daha doğru olur. Siz her başvurana 8 Mbps, 16 Mbps ADSL hizmeti veya 24 Mbps+ fiber hizmeti veriyorsunuz ancak bu abonelerin tamamı aynı anda tam kapasite indirme veya yükleme işlemi yapsa yani 2016 yılındaki verilerle 55 milyon kullanıcı aynı anda erişim sağlamak istese sizin hatlarınız bunu karşılayabilecek mi öğrenmiş oluruz. Sanırım o nedenle yayınlanmıyor bu veriler. Hatta ben işi daha da ciddiye bindirerek ULAKNET gibi uç istatistiklerinin eş zamanlı olarak şu sayfada olduğu gibi paylaşılması taraftarıyım. Unutmadan söyleyim 55 milyon abonenin tamamı tabii ki Türk Telekom’a bağlı değil. Diğer servis sağlayıcıların da kendilerinin kurmuş olduğu altyapılar var. Bu nedenle bütün yük tek bir firmaya binmiyor. Bu sebeple altyapının kaldıracağını tahmin ediyorum.

Altyapı yoğun kullanımda elbette kaldırmayabilir. Gelişmekte olan bir ülkeyiz. Ancak AKK’nin yoğun kullanım dönemlerinde uygulanması ve diğer zamanlarda kaldırılmasını destekliyorum. Eğer altyapımız kaldırmıyorsa bu uygulama daha doğru olacaktır. Ancak bir başka soru da şu : “Madem altyapımız kaldırmıyor hepimizin kotası ayın 1. günü sıfırlanıyor. O dönemde neden sorun yaşamıyoruz?”


Sonuç
Şu verilerle konuşmaya kalktığımızda başlangıçtaki tam kapasitede kullanırsak ne olur sorusunu yanıtlayacak olursak tabii ki tam kapasitede ayakta kalacağımızı düşünmüyorum. Ancak hiç kimse 7/24 bir şeyler indirmiyor veya yükleme yapmıyor. Bu nedenle AKK olmadan Türkiye’de internetin ayakta kalacağını düşünüyorum. Mart ayından itibaren AKK’de bazı iyileştirmeler yapılacak. Mesela tarifeniz neyse o oranda AKK uygulanacak. Önceden 8 Mbps alan kullanıcıda 100 Mbps alan kullanıcıda 3 Mbps’e düşüyordu. Şimdi ise hızınızla orantılı bir düşüş olacak ve 2019 yılında AKK tamamen kaldırılacak. Başka isimlerle yeni kısıtlamalar uygulanır mı bilemem ama geleceğe umutla bakıyorum.

Yazdığım içerikte teknik hatalar veya istatistik hataları olabilir. Kendi düşüncelerimi aktarmaya çalıştım. Eğer bir yerde yanlışlık görüyorsanız yorum yaparak bilgilendirirseniz interneti amacına uygun kullanmış oluruz. Ülkemizdeki internet altyapısıyla ilgili çok fazla bilgi mevcut değil internette. Umarım bir gün engelsiz ve sınırsız bir internette daha farklı konuları konuşuyor oluruz.

Diğer Haberler

Online İşlemler


Gizlilik ve Kullanım Koşulları © 2019 MYFI. Her Hakkı Saklıdır.